Cena

Zapalenie skóry głowy (łojotokowe)

ŁZS Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry jest dermatozą zlokalizowaną na brwiach i owłosionej skórze głowy. Występuje pod postacią egzemy lub zmian zapalnych spowodowanych zanikiem kapilar krwionośnych. Objawia się natężonym złuszczaniem warstwy rogowej, rumieniem, świądem. Nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe powoduje wzmożone swędzenie głowy, białawy lub żółtawy łupież, strupy różnej grubości oraz miejscowy ból głowy określany bólem włosów.
W zależności od nasilenia stanu dermatozy, najczęściej dotkniętymi obszarami dotkniętym problemem są:
• brwi
• pachy
• pachwiny
• obszary wokół uszu i nosa
• klatka piersiowa

ŁZS występuje u około 1-4 % populacji będących najczęściej w wieku od 18-40 lat. Charakterystyczne i objawy dla łojotokowego zapalenia skóry sprawiają, że łatwo je pomylić z łuszczycą czy nawet tłustym łupieżem.
Między łojotokowym zapaleniem skóry głowy i wypadaniem włosów nie ma bezpośredniego związku, jednakże ciągłe drapanie skóry i jej mechaniczne podrażnienia przyczyniają się do ich wypadania. Pomimo nazwy bezpośredni wpływ łojotoku jest negowany. Jednak nadmiar łoju niezaprzeczalnie utrudnia naturalną aktywność mieszków włosowych i może wpływać na normalne ich funkcjonowanie. Może to się objawiać zaburzeniem prawidłowego wzrostu włosów powodując widoczne przerzedzenie, a w rezultacie łojotokowym łysieniem.

PRZYCZYNY ŁOJOTOKOWEGO ZAPALENIA SKÓRY GŁOWY
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry są zróżnicowane i często bardzo trudne w ustaleniu wyraźnego wpływu na jego powstanie. Dermatoza nie jest zaraźliwa, a jej powstanie nie jest oznaką nieodpowiedniej higieny osobistej. Wyjaśnienie i ustalenie łańcucha przyczynowego powstałej sytuacji polega na dokładnej analizie i szczegółowym wywiadzie. Najważniejszy wpływ:
Przyczyna zakaźna wywołana przez grzyby, bakterie kolonizujące skórę głowy
o Malassezia furfur i Pityrosporum ovale to drożdże, które stanowią integralną część flory bakteryjnej znajdującej się w końcowej części mieszków włosowych. Ten gatunek drożdży oraz bakterie wydzielające lipazy, hydrolizuje triglicerydy łoju dostarczając utlenionych i podrażniających kwasów tłuszczowych. Wzmożone wydzielanie łoju nasila hiperkeratozę powodując rozmnażanie się drożdży i nasilenie stanu zapalnego skóry głowy. Przyczyną łupieżu nie jest Malassezia furfur, ale przyczynia się do jego utrzymywania się.
Przyczyna dziedziczna, łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą łatwo dziedziczoną i podobne przypadki można zobaczyć u innych członków w rodzinie.
Przyczyna mechaniczna powstała na skutek drapania, pocierania lub agresywnych zabiegów fryzjerskich lub kosmetycznych.
Przyczyna psychosomatyczna depresja, lęk, traumy.
Przyczyna dysfunkcji układu immunologicznego HIV/AIDS. Powyższe choroby wywołują osłabienie układu odpornościowego i dlatego ŁSZ w tych przypadkach może pojawiać się dużo częściej.
Przyczyny funkcjonalne, zaburzenia czynności wydzielania gruczołów. Nadmierne wydzielanie sebum i łojotoku, definiowane jako tłuste włosy oraz zmiana w składzie wydzielanego sebum.

ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY: zabiegi i preparaty
Skuteczne środki przeciw łojotokowemu zapaleniu skóry muszą zawierać substancje czynne skierowane na leczenie przeciwgrzybicze. Przeciwdziałanie dalszemu rozwojowy drożdżaków Malessezia furfur lub Pityrosporum ovale. Łojotokowe zapalenie skóry jest wieloczynnikowe i bardzo często dość skomplikowane, dlatego niezbędna jest prawidłowa analiza czynników, które mają bezpośredni wpływ na stan skóry. Stosowanie przypadkowych preparatów jest bardzo ryzykowne i może doprowadzić do widocznego pogorszenia się stanu zapalnego.

OGRANICZENIE SKUTKÓW ŁOJOTOKOWEGO ZAPALENIA SKÓRY
• Wyeliminować drapanie, dotykanie skóry, gdyż nie ma nic gorszego niż podrażnianie skóry dotkniętej stanem zapalnym.
• Szybkie działanie: przeciwdziałanie i zapobieganie wydaje się być kluczowym elementem terapii.
• Wyeliminować ostre detergenty i produkty wywołujące alergie skórne. Unikać sztucznych barwników oraz farbowania włosów.
Koniecznością staje się wybranie do specjalisty, który dokona analizy skóry i podda ją licznym testom. Pielęgnacja skóry głowy w wyspecjalizowanym Centrum Trychologii staje się konieczna z uwagi na konieczność określenia przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy. Dobór najodpowiedniejszych środków naprawczych do jego leczenia istotnie wpływa na czas trwania kuracji.

ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY, ŁUSZCZYCA, TŁUSTY ŁUPIEŻ
ŁUSZCZYCA choroba dziedziczna. Jej łagodna forma często jest mylona z łojotokowym zapaleniem skóry. Obraz skóry głowy może mylić z uwagi na wspólne cechy, które łączą obydwa przypadki jak: występujące podrażnienie , łuszczenie i strupy na głowie.
TŁUSTY ŁUPIEŻ wydaje się być mylony z łojotokowym zapaleniem skóry z uwagi na występujące żółtawe i tłuste anomalie występujące na skórze głowy. Charakterystyczną cechą łączącą obydwa przypadki to towarzyszący im nadmiar łoju i jego właściwości chemiczne.